CR0402J1R8Q10
Manufacturer:
Ever Ohms
Mfr.Part #:
CR0402J1R8Q10
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.8 Ω 5 % 63 mW 400 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.35 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1.8 Ω
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient400 ppm/°C